חגים ומועדים
מגמות

אירועים והופעות בפסח 2024

מה לעשות בפסח 2024?

פסח נמשך שבעה ימים. הוא נחגג לזכר יציאת מצרים – אחד הסיפורים המרכזיים בתולדות העם היהודי.

קצת פרטים על פסח 2024

פסח הוא חג מרכזי במסורת היהודית, אשר מתחיל ביום ה – 15 של החודש ניסן (בדרך כלל באפריל), ונמשך שבעה ימים. פסח נחגג לזכר יציאת מצרים – אחד הסיפורים המרכזיים בתולדות העם היהודי. כפי שמתואר בספר שמות, בני ישראל חיו במצרים ושועבדו על ידי המצרים. משה, הפך למנהיג של בני ישראל וביקש מפרעה לאפשר להם לחזור לארץ ישראל. כאשר פרעה סירב, הוביל משה שנשלח על ידי אלוהים ליציאה חפוזה של בני עמו ממצרים.

חַג הפֶּסַח (או בשמו המקראי: חַג הַמַּצּוֹת) הוא חג יהודי מקראי, הראשון מבין שלוש הרגלים. פסח נחוג במשך שבעה ימים, מט"ו בניסן ועד כ"א בניסן בארץ ישראל וכ"ב בניסן בחוץ לארץ שם מציינים את יום טוב שני של גלויות. היום הראשון והאחרון מכונים "ימים טובים", והימים שביניהם מכונים "חול המועד". פסח מציין את יציאת בני ישראל מעבדות במצרים לחירות, שחלה לפי המקרא בליל היום הראשון לחג, לאחר מכת בכורות. היום האחרון לחג, המכונה שביעי של פסח, מציין לפי חז"ל את נס קריעת ים סוף.

מצוות החג המרכזיות הן איסור אכילה, הנאה ובעלות על חמץ במהלך כל החג, ומצוות עשה של אכילת מצה וסיפור יציאת מצרים בלילה הראשון של החג, הוא ליל הסדר. בליל הסדר מצווה מן התורה לאכול מצה ומרור ולספר על יציאת מצרים, ומדברי חכמים גם לשתות ארבע כוסות יין. בזמן שבית המקדש היה קיים, התקיימו בחג הפסח גם מצוות עלייה לרגל, הקרבת קורבן פסח בערב החג ואכילתו בירושלים בלילה של ליל הסדר. לאחר חורבן בית המקדש מצוות אכילת מרור בליל הסדר היא מדברי חכמים. על אף שבכל הימים הטובים יש מצווה לומר את ההלל, הרי שאמירתו בפסח אופיינית במיוחד ובשל כך הוא מכונה בחז"ל גם בשם הלל המצרי.

סיפור יציאת מצרים והיציאה לחופשי מעבדות לחירות המבטאים את מהות החג, הפכו את החירות לסמל תרבותי, דתי ואוניברסלי. המונח "יציאה מעבדות לחירות" השאוב מחג הפסח הפך לביטוי שגור בשפה העברית בהקשרים שונים. המוטיב "זכר ליציאת מצרים" נאמר בכל קידוש לליל שבת או ליל יום טוב.

מתי מתקיים פסח בתאריך העברי?

לפי תאריך עברי – פסח מתקיים ב ט"ו בניסן – כ"א בניסן.

מה אפשר לעשות בפסח 2024?

אספנו בעמוד זה את כל הפעילויות המתקיימות בקרוב לתאריך של פסח 2024.

צפה בתפריט

הופעה Views Navigation

היום

"המסע אל הקסם הגדול בעולם – לירון איש האווירון וללוש" – הצגות ילדים בהרצליה

היכל בעיר הרצליה בן גוריון 5, הרצליה, השרון

ההופעה המסע אל הקסם הגדול בעולם - לירון איש האווירון וללוש תתקיים בתאריך 17/06/2024 בשעה 17:30:00 בהיכל בעיר הרצליה, מחיר כניסה התחלתי עומד על 60 ש"ח.

60₪ – 75₪

What Is Passover?

According to Rabbi Menachem Creditor, “Passover is the Jewish holiday of liberation, based on our own story of emergence from ...

Passover with iTaLAM 1

Explore the story of Passover through the lens of an iTaLAM 1 student! iTaLAM הוא ארגון חינוכי מוביל בעולם בפיתוח והטמעת תוכניות ...

יציאת מצרים הפרק המלא - חג פסח שמח - סיפורי התנך לילדים של סופרבוק

חג פסח שמח לכל הילדים, פרק מלא נוסף להנאתכם משה הנסיך שברח והפך לרועה צאן. ה' קורא למשה לדרוש מפרעה להוציא את בני ישראל ממצרים.

פסח - מחרוזת שירי פסח ברצף עם רינת גבאי ומימי

הצטרפו אל רינת ומימי בשירים חגיגיים לכבוד חג הפסח , חג האביב. השירים - עבדים היינו , שלח נא את עמי , שירי הגדה (מה נשתנה, אחד מי יודע, והיא ...

מאמרים קשורים